Ünlü Çingenelerimiz

2010-03-26 22:32:00

Son günlerde elimde olan kitabın adı:’’ TÜRKİYE’DE ÇİNGENE OLMAK ‘’ Kesit Yayınları’ndan olan bu eserin yazarı kendisi de Çingene asıllı bir Vatandaşımız. Etnik kimliğini gizleyerek bin bir güçlükle okuyabilmiş, bürokrasi de üst kademelerde görev aldıktan sonra emekli olmuş. Emekli olduğu 1982 yılından bu güne kadar da tüm hayatını, Çingeneler hakkında toplumda oluşan yanlış bilgiler ve imajın düzeltilmesine adamış. Bu kitabını ve çeşitli yayın organlarında yazı ve makalelerini yayınlamış, Dernekler kurmuş ve federasyon oluşturmuş, TV programlarına katılmış ve konferanslar vermiş faal bir dava adamı Mustafa Aksu.

Bu gün ‘’ Çingene açılımını ‘’ ülkemiz gündemine, yaptığı mücadele tüm üst düzey makamlara yazılı müracaatlar yapıp, takip ederek belki de tek başına getirmiş bir kişilik bu kitabın yazarı.

Bu eserde ilginç bilgiler var. Bu arada ülkemiz gündeminde önemli yer tutan Çingene etnik kökenli sanatçılar ve siyaset adamlarının isim listesi de buluyor. Bazılarının genellikle etnik kimliği toplumumuzda bilinen kişiler. Bazılarını da ben bu eserle öğrendim ve sizinle paylaşmak istedim. Bunda amacım, çingene vatandaşlarımızı aşağılamak ve kınamak değil kesinlikle. Zaten isimleri öğrenince göreceksiniz ki bu kişiler toplumuzun gönül köşküne oturmuş benimsenmiş kişiler.

Önce sanatçılar:


* TÜRKAN ŞORAY ( Sinema sanatçısı )
*KİBARİYE (Ses sanatçısı)
* EBRU GÜNDEŞ (Ses sanatçısı)
* HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ (Klarnetçi)
* ADNAN ŞENSES (Ses sanatçısı)
* SİBEL CAN (Ses sanatçısı)
* SİBEL TURNAGÜL (Oyuncuşarkıcı)
* SADRİ ALIŞIK (Sinema sanatçısı)
* SAFİYE AYLA (Ses sanatçısı)
* MUAZZEZ ERSOY (Ses sanatçısı)
* NALAN ALTINÖRS (Ses sanatçısı)
* BURHAN ÖCAL (Ritim ustası)
* KADRİ ŞENÇALAR (Sanatçı)
* MUSTAFA KANDIRALI (Klarnetçi)
Şimdi de siyaset adamları:

NİHAT ERİM: Anayasa Profesörü. 1971 yılında Kocaeli Milletvekili olarak girdiği Meclis´te hükümeti kurmakla görevlendirildi. Erim, 26 Mart 1971´de kurduğu hükümetin Başbakanı oldu. Türkiye´nin 12. Başbakan´ı olarak politika tarihine geçti.
* ATİLLA KARAOSMANOĞLU: Nihat Erim´in hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Karaosmanoğlu o sıralarda Dünya Bankası´nda Başkan Yardımcısı olarak çalışıyordu. Ekonomiyi düzeltmek için Türkiye´ye çağırılmıştı.
* LALE AYTAMAN: Türkiye´nin ilk kadın valisi. 1991´de Muğla Valiliği´ne atanmıştı.
* TURAN GÜNEŞ: Anayasa Profesörü. Ecevit Hükümeti´nde Dışişleri Bakanlığı yaptı.
* PROF. DR. HİKMEK ŞİMŞEK: Ünlü Orkestra şefi. (5 Şubat 2006´da öldü)
* SADİ SOMUNCUOĞLU: DSP-MHP -ANAP Koalisyon Hükümeti´nde Devlet Bakanlığı yaptı. MHP´li. – Cumhurbaşkanlığına aday oldu.
* PROF. DR. HURŞİT GÜNEŞ: 2005´te Deniz Baykal´a karşı CHP Genel Başkanlığı´na adaylığını koydu.

12230
0
0
Yorum Yaz