KERKÜK BİZİM AMA BUGÜN NE KADAR BİZİM ?

2017-09-25 21:22:00
KERKÜK BİZİM AMA BUGÜN NE KADAR BİZİM ? |  görsel 1

Kerkük geçen zaman içinde Türkmen yani Türk ili imiş. Arap, Türkmen ve Kürtlerin bir arada yaşadığı bu coğrafyada Türkmenlerin diğer milletlere göre daha yoğun olduğu bir belde imiş fakat bugünün gerçeği olarak ve bu özelliğini kaybetmiş ve çoğunluktan azınlığa düşmüş. Ortadoğuda yüzyılların kış uykusundan uyanan ilk millet olan Kürtler buraya sistemli bir şekilde iskan edilerek etnoğrafik yapı değişmiş veya özellikle - muhtemelen-  İngilizler tarafından değiştirilmiş.

Evet bugün Kerkük'ün nüfusunun 1,4 milyon olduğu söyleniyor. Bu nüfusun % 20'si Arap, % 50'si Kürt, % 30'u da Türkmen. Araplar ve Türkmenler kış uykusuna devam ederken, geçmişte azınlık olan Kürtler, bu bölgede ağırlıklı nüfus olmuş. Barzani de gerine gerine kürt nüfusun fazlalığına güvenerek bağımsızlık referandumuna gitme israrına devam ediyor.

Bu topraklarda Türkmen kardeşlerimizin iki dezavantajı daha var. Birincisi birlik olamıyorlar. 7 adet, evet maalesef siyasi arenada tam 7 adet siyasi partisi var. Yani yaklaşık 320 bin nüfusu temsilen 7 parti. Yani acı bir gerçek olarak bölünmüşler. Bu bölünmede ikinci bir cephe daha var:  Mezhepcilik. Bu coğrafyanın en acı bir gerçeği de Mezhep kavgası.

Bu bölünmüşlüklerin acı reçetesi de tek vücut olup hak iddia etmede zorluk.

'' Kerkük bizimdir, bizim kalacak '' şeklindeki sloganlarda bizi hak sahibi yapmada pek etkili olamıyor ne yazık ki.

Geçmişin ihmalleri ve bilinçsizliklerinin faturası da bugün karşımıza çıkyor...

 

0
0
0
Yorum Yaz