EVLİ KADINLARA ÇİFT SOYADI '' KARGAŞA '' SI !..

2017-08-12 10:49:00
EVLİ KADINLARA ÇİFT SOYADI  '' KARGAŞA '' SI !.. |  görsel 1

Soyadı Kanununda bir değişiklikle evli kadınlara kızlık soyadlarını da kullanma hakkı getirildi. Evlenmeden önce kariyer yapmış, iş hayatında belirli bir yer edinmiş. Yani soyadı ile marka olmuş kadınlar için bu hak makul görülebilir. Ama, ev kadınları ve ismi ve soy adı ile toplumda tanınmış durumda olmayan sıradan kadınlar da bu hakkı pek sevdiler ve hemen kullanmaya başladılar.

Bu kanunun çıkmasından sonra evlenen kadınlar uyguluyordu. bu hakkı. Bir baktık ki 20 - 30 yıl önce evlenmiş tanıdığımız kadınlar da kızlık soyadlarını kullanmaya başlamışlar. Ve mesela Facebook'ta tanıdığımız ve hatta akrabamız olan kadınların yeni çift soyadlı kimlikleri ile karşımızda görünce afallıyoruz. 

--- Yahu bu bizim akrabamız olan ...... mı acaba ? İsmi benziyor, soyadının biri de benziyor, ama yabancı bir soyadı daha var. Bu kim ? sorusu ile bir an için bocalıyoruz.

Soyadı bir aile kurumunu temsil ediyor ve ailenin birliğini bütünlüğünü simgeliyor. İsmi ve soyadı ile kişinin hangi aileden olduğu hemen anlaşılıyordu. Şimdi artık bir kargaşa söz konusu:

Çift soyadı olanın adı da çift ise, mesela benim annem çift isimli. Ne olacak 4 kelimeli ve uzun bir isim.

Sonra bazı kişilerin soyadları da bir kaç kelimeden oluşuyor ve uzuyordu. Şimdi ola ki bir kadının kızlık soyadı da uzun bir kelime ise bir zamanlar bazı Güney Amerika ülkelerinde görülen komik karmaşa da ülkemide de karşımıza çıkmayacak mı ?

Mesela Sabiha Neriman Gülleroğlu Hacıeminoğlu

Sonuç olarak bu uygulama komik ve sevimsiz durumlar yaratacak. Ben derim ki;

Evli kadınlara çift soyadı hakkı olsun ama her isteyene değil, evlenmeden önce ismi marka olmuş ve kimliği ile kişiliğini vurgulayan bir duruma gelen kadınlar evlendiğinde mahkemeye müracaat etsin. Tek bir celse ile verilecek kararla hakim bu hakkı tanısın.

Sonuçta sağlam bir gerekçesi olmayan bu yola başvuramasın...

17
0
0
Yorum Yaz