ÇİRKİN AMERİKALI

2017-11-28 01:02:00

Bundan 50 sene ve önceleri bu günlere kıyasla magazin haberleri yok denecek kadar azdı. Az olan magazinin en önemli konusu sinema  filmleri ve yıldızları idi. Tabii ki  Amerikan yani Holivut  yapımı filmler tüm dünya film piyasasına hakimdi. Büyük bütçeli filmlerin çekimi ve onların oyuncuları ile ilgili haberler günlerce haftalarca gazetelerin ve  çok az olan magazin dergilerinin en önemli haber sermayesi idi. Ve de en önemlisi o zamanlar insanların  yüzde 99 unun tek eğlencesi de sinema idi.

O günlerden hafızama çakılmış  bir film ismi hatırlıyorum. Günlerce ve belki de aylarca tüm dünya insanları ve bu arada ülkemiz basınında büyük yankı uyandırmış ve gündemden düşmemişti:
ÇİRKİN AMERİKALI

Bu filmin ülkemize gelip gelmediğini  hatırlamıyorum. ABD'nin  önceleri gizli ve saman altından yürüttüğü, günümüzde artık alenen yani açıkça yaptığı ve tüm dünyanın başına bela olduğu kirli ve çirkin siyaseti ile özellikle ülkemize ve bazı ülkelere bu arada Orta doğu'ya yönelik düşmanca davranışları, oynak, kaypak iki yüzlü siyaseti ile kabus haline geldiği günümüzde bu filmi hatırladım.
İnternet'te bir araştırma yaptım. Ülkemizde vizyona girip girmediği ve özellikle  konusunun ne olduğunu araştırdım. Filmin afişinden ve Marlon Brando'nun baş rolde olduğundan başka filmin izine rastlayamadım.

Film 1963 yapımı, muhtemelen ülkemize gelmemiş çünkü gelse idi Türkçe dublajlı versiyonu mutlaka karşıma çıkardı. Orijinal versiyonu  ile bilgilerde sansüre uğramış yani ABD tarafından İnternet'ten izleri silinmiş olabilir.

Yukarıda belirttiğim gibi filmin baş rolünde Marlon Brando var ve  rolü bir ülkede ABD büyük elçisi. Konusu ile ilgili başka bilgiye ulaşamadım. Belki İngilizce bilgiler ve orijinal kopyası mevcut olabilir. İngilizce diline yakın olmadığım için araştırmam sınırlı kaldı.

Tahminime göre, ülkemizdeki ABD büyük elçilerinin '' çirkin '' faaliyetleri 

başka ülkelerde de vizyona girmiş ve bu filme konu olmuş.

0
0
0
Yorum Yaz