BİRA nedir -- ne değildir ?

2017-08-18 17:07:00
BİRA  nedir -- ne değildir ? |  görsel 1

Çok seveni olan ve üzerinde doğru olan olmayan çok şey söylenen bira bakalım nedir, ne değildir ?

1 - Bira, çimlendirilmiş arpanın özel işlemden geçirilmesi ve mayalanması sonucu elde edilir. İçinde % 5-7 oranında etil alkol vardır.

Kesinlikle alkollü içki sınıfındandır. Bir tek şie bira bile trafik kazalarına sebep olabilecek derecede sarhoşluk yapabilir.

2 - Alkolsüz bira diye piyasaya sürülen bira, normal biranın etil alkol oranının vakumla % 1 1, 5 oranına düşürülmesi ile elde edilir.

3 - Almanyadaki alkoliklerin hemen hepsi bira içerek akıl hastanelerine veya hastanelere düşmektedirler.

4 - Bira bir gıda değildir. Bira ve şarap İnsanın beslenmesinde çok önemli olan A, B1, D ve C vitaminleri içermz.

Birada çok düşük gıda değeri olan karbonhigrat, az miktarda protein vr yine çok düşük miktarda iki tip B vitamini bulunur. Ancak bu maddeler basit yiyeceklerde dahi çok miktarda bulunur.

5 - Bira taş düşürmez. Biranın taş tüşürdüğü konusunda yanlış kanaat zihinlerde yanlış olarak yerleşmiştir. İdrar arttırıcıetkisi bilinmektedir Ancak aynı sonuç kaynak suyu ve ıhlamur içenlerde de olur. Bilinenin aksine içinde etil alkol olduğu için idrar yollarında ödeme sebep olup taş düşürmeyi geciktirici ve zorlaştırıcı etkisi vardır.

6 - Bira alkollü içki olduğunda diğer tüm alkollü içkiler gibi siroz sebeplerindendir

7 - Tüm alkollü içkiler beyin dokusunda tahribata sebep olur.

8- Alkol kalp kası üzerinde doğrudan doğruya etki yaptığı kesindir.

Uzun müddet içki kullananlardır alkolün kalp ve iskelet kaslarında bozukluklara yol açtığı bilinmektedir. Sadece bira içmekle meydana gelen kalp kası hasarları belirlenmiştir.

9 - Bira içmenin bayanlarda göğüs kanseri riski, erkeklerde ise ise böbrek, mesane ve rektum ( kalın bağırsağın sok kısmı ) kanseri riskini daha yüksek oranlarda arttırdığı görülmüştür.

10- Bira aynen diğer içkiler gibi bağımlılığa sebep olmaktadır. Bu konuda aşağıdaki sonuçlar belirlenmiştir.:

- Bira genellikle alkolizmin başlangıcı olmaktaır.

- Alkoliklerin ortalama % 20 si bira bağımlısıdır. 80 i ise yine bira ile içkiye başlamış daha sonra bira yetmediğinden, daha yüksek oranda alkol içeren içkilere yönelmişlerdir.

37
0
0
Yorum Yaz