Akşener rüzgarı MHP'yi mi yoksa kendisini mi götürecek ?

2017-08-19 12:49:00
Akşener rüzgarı MHPyi mi yoksa kendisini mi götürecek ? |  görsel 1

Devlet Bahçeli MHP genel başkanlığında bu sene tam 20 yılı doldurdu. Bu ülkemizde siyasi partiler ve onların başındaki yöneticier için çok uzun  süre.  İktidardaki bir siyasi parti için ve ister iktidarda olsun, ister muhalefette ,  mecliste üyesi olan yani siyasi  hayatımızda etkin olan siyasi partiler için bu süre çok uzun. 

Çünkü yıpranmayı getiriyor.

Evrendeki tüm canlı cansız varlıklar ve kurumlar için ‘’ yerçekimi yasası ‘’  gibi  çok önemli bir yasa daha var.

Adı:  ENTROPİ

Çok karmaşık izahı olan bu yasayı  basite indirgeyip özetleyerek anlatayım. Canlı cansız tüm varlıklar oluşumlar, zamana bağlı olarak yaşlanır, yıpranır ve ölür. İnsan için bu ortalama 50 – 80 yıl, hayvanlar için bazıları birkaç gün bazıları da birkaç yıl ile 100 yıl  arasında bir  ömrü ifade ediyor.

Siyasi partiler ve yöneticileri  için bu süre ise azami 10 yıldır.

Bu süre sonunda başarılı olsun olmasın yıpranırlar, hatalar, yanlış kararlar artar. En önemlisi ise taraftarı olsun olmasın insanlar sıkılır değişiklik isterler.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yukarıda belirttiğim gibi  tam 20 yıldır bu görevde.  Sanki bu görev onun tabii hakkı imiş gibi bırakmak istemiyor. Parti içinde birkaç senedir bir muhalefet kazanı kaynıyor. Sonunda Meral Akşener  hanım  çıktı, karşısına.

Aylardır  belki de bir yıldır bir Akşener rüzgarı esiyor. Partiden ihraç edildi. Yakında da yeni bir parti kurarak mücadelesine devam edecek.

Yalnız bu yol pek geçerli değil. Yakın tarihimizde  etkinliği yani siyasi hayatımızda gücü olan partilerden kopuşlar ve yeni parti üretmeler çok denendi. Yalnızca ikisi biraz tutundu. DSP ve Ak Parti. DSP epeydir tarih oldu. Sıra Ak Partisinde.

MHP ‘de yolun sonu göründü.

Akşener  rüzgarı, milliyetçilerin  meclisimizde var olan tek siyasi temsilcisi MHP’yi muhtemelen bölecek. Sonuçta ne olacak?

2019 genel seçimlerinde, iyimser tahminle  milliyetçiler  ucu ucuna bir hassas denge ile meclise çok daha az milletvekili ile girebilecekler. Veya  kuvvetle muhtemel olarak  bölünen iki parçadan ikisi de barajı aşamayacaklar  vee milliyetçiler meclis dışında kalacak.

 Hem Ak Parti hem de CHP’nin de çok yıprandığı siyasi ortamda siyasi denge unsuru olan milliyetçiler de sahnede olamayacak !

Allah encamımızı hayreylesin !...

53
0
0
Yorum Yaz